دستگاه‌های موسیقی ایرانی

مدیران انجمن: behrang، mojtaba190

آواتار کاربر
meysamusic
عضو ویژه
عضو ویژه
اولین ساز: sa21
کیبرد فعلی: tyros5-61key
کارت صوتی: Focusrite
نرم افزار: Cubas
زمينه تخصص: نوازنده و خواننده
محل اقامت: کاشمر

Re: دستگاه‌های موسیقی ایرانی

پست خوانده نشده

mr nazari نوشته شده:میخواستم مطلبی رو به دوستان محترم عرض کنم وهمینجا بهترین جاش هستش... ببینید شرط اول عضویت درسایت رعایت ادب واحترام هنری دیگران میباشد...ومن بارها دیدم که تاحدی درسایت رعایت نمیشه ونمونه اخیرش همین پستهای بالاتر هستش... دوستی در جواب توضیحات مفصل من ، اینگونه پاسخ داده(یکی بهم گفت و...مشکاتیان) وبعدشم جلوی نوشته اش علایم نازیبایی بگذاره ...چه خوبه رعایت ادب واحترام ....دوستان خوب من ،اگه مطلبی به مذاق شما خوش نمیاد یا جواب ندین یا مودبانه جواب بدین هیچکسی نمیتونه ادعا بکنه که ازنظر موسیقی وهنر باسواد کامل هستش(مانند مرحوم صبا، ملک وخالقی)..دوستان خوبی درسایت هستند مانند آقای فیروزفر،شهریار،وبهرنگ ،که من تاحالا ندیدم به کسی بی احترامی بکنند حتی اگه مطلبی برخلاف ذائقه هنریشون نوشته بشه.....یادتون باشه احترام ، سبب افزایش دوستیها واز بین رفت بدیها میشه من هیچ ادعایی ندارم وازنظر موسیقی وهنر زیر نقطه صفر میباشم ...واز همه شما خوبان طلب عفو وگذشت میکنم ...ببخشید تصویر تصویر
شما استاد ماهستین وصریحا میگم ادب مرد به زدولت او
شما همین قدر که متواضعانه پاسخ دادید نشون دادین شاخه هرچقدر پربارتره افتاده تره
البته ناگفته نمونه من هم به شدت ناراحت شدم وان شاءالله این دوست مون متوجه شده باشه ویک پست برای اصلاح پست قبلیش بزنه
مهدی دلخوش
عضو کم کار
عضو کم کار
اولین ساز: ارگ
کیبرد فعلی: یاماهاa1000
موبایل: نوکیا
زمينه تخصص: اينترنت

پست خوانده نشده

سلام خدمت همگی ببخشید چنروزی نبودم نتونستم جواب بدم
ازهمگیتون عذرمیخوام بخاطر گفتارم که البته قصدم تمسخر یاقصد دیگه ای نبود خواستم کمی صمیمی ترباشه که فک کنم جاش نبودوزیاده روی کردم به حرحال از همگی معذرت میخوام دیگه تکرار نمیشه تصویر
آواتار کاربر
meysamusic
عضو ویژه
عضو ویژه

پست خوانده نشده

مهدی دلخوش نوشته شده:سلام خدمت همگی ببخشید چنروزی نبودم نتونستم جواب بدم
ازهمگیتون عذرمیخوام بخاطر گفتارم که البته قصدم تمسخر یاقصد دیگه ای نبود خواستم کمی صمیمی ترباشه که فک کنم جاش نبودوزیاده روی کردم به حرحال از همگی معذرت میخوام دیگه تکرار نمیشه تصویر
آدم دانا کسی که اشتباه نکنه وآدم داناتر کسی که اشتباهش رو بپذیره واصلاح کنه
آفرین دوست من . تصویرتصویرتصویرتصویرتصویرتصویر
آواتار کاربر
shahriyar
با تعداد پست های زیاد
با تعداد پست های زیاد
اولین ساز: casio
کیبرد فعلی: psr a2000
کارت صوتی: icon
نرم افزار: fl stdiu
موبایل: iphone 6
زمينه تخصص: ريتم سازي باكيبرد
محل اقامت: بندرعباس

پست خوانده نشده

سلام به همه دوستان یک سری مطلب در باره دستگاه های موسیقی ایران پیدا کردم گفتم برای شما هم به اشتراک بزارم
بس تجربه کردیم در این دار مکافات *** با درد کشان هرکه در افتاد ور افتاد *** سیل سرشک ما زدلش کین بدر نبرد
آواتار کاربر
shahriyar
با تعداد پست های زیاد
با تعداد پست های زیاد

پست خوانده نشده

اصطلاحا آن‌چه که به نام موسیقی سنتی در زبان امروز ما واهل موسیقی رایج است، مجموعه‌ای‌ست از گوشه‌ها و دستگاه‌ها، نغمه‌ها وآوازهایی که زنده‌یاد میرزاعبدالله جمع‌آوری کرده و آن، چیزهایی‌ست که درتهران نواخته می‌شده. والا موسیقی ایران بزرگ، مجموعه‌ای‌ست از آن‌چه کهما امروز موسیقی سنتی یا ردیف می‌نامیم، به اضافه‌ی موسیقی‌های محلی ومقامی همه‌ی شهرها و روستاهای ایران بزرگ.
ایرانی که در عرصه‌ی نقشه‌ ی فرهنگی، مدنظر است یعنی سرزمینی که همه‌ی پارسی‌گویان در آن‌جا‌ها زندگیمی‌کنند و دارای موسیقی و فرهنگ مشترکی هستند. به هر حال بخشی از اینموسیقی در تهران رایج بوده که مرحوم میرزاعبدالله آن‌ها را جمع‌آوریکرده‌اند.
آوازهای ایرانی از سه قسمت تشکیل شده‌اند: یکی دستگاه، دیگرینغمه و آن یکی گوشه. اگر موسیقی ایران را مملکتی تصور کنیم، دستگاه رااستان، نغمه را شهر و گوشه را به خانه می‌توان تعبیر نمود. آوازهای بزرگرا دستگاه می‌نامند و معمولا موسیقی ایران را شامل هفت دستگاه و پنج آوازمی‌دانند. دستگاه‌ها از این قرار: ماهور، همایون، سه‌گاه، چهارگاه، شور،نوا، راست‌پنجگاه. (این طبقه‌بندی چهل پنجاه سالی‌ست که متداول گردیده وامروز هم متداول است.) و پنج آواز: ابوعطا، بیات ترک، افشاری، دشتی که ازمتعلقات دستگاه شور هستند و آواز اصفهان که بعضی آن‌را جزء شور و برخی ازمتعلقات همایون دانسته‌اند.
باید گفت که هر کدام این دستگاه‌ها دارای لحن و شخصیتی خاص است و تسلط برآن‌ها و درک هر کدام، از راه سماع سهل‌ترست.
در این مجال کوتاه اشاره‌ای بر شخصیت و رمز و راز نهفته در دستگاه نوا خواهیم داشت.
دستگاه شور را مادر آوازهای موسیقی ایرانی نام نهادهاند، و علت آن هم وجود ملودیهای متنوع مناطق مختلف ایران در این دستگاه میباشد. آوازهای ابوعطا یا دستان عرب، بیات ترک یا بیات زند، آواز دشتی یاچوپانی از ملحقات این دستگاه می باشند.
دستگاه همایون که آواز اصفهان را در بر می گیرد، با دستگاه شور کاملآ متفاوت است.
دستگاههای سه گاه و چهار گاه تا حدودی به یکدیگر شباهتدارند، اما دستگاه ماهور دستگاهی کاملآ متفاوت است، و گام آن با گام بینالمللی مطابقت دارد.
دستگاه راست پنجگاه، قدیمی ترین دستگاه موسیقی ایرانی محسوب می شود که شباهت زیادی با دستگاه ماهور دارد.
بطوریکه برخی از بزرگان موسیقی، این دو دستگاه را یکی میدانسته اند، و آخرین دستگاه موسیقی دستگاه نواست که در بعضی قسمتها بادستگاه شور نزدیک می نماید.

تعریف آواز
آواز مجموعه ای از نغمه هاست که با ریتم آزاد، و برخیاوقات با وزن آمیخته با میزان اجرا می گردد. آوازها در اصل قسمتی ازدستگاهها می باشند.
تعریف گوشه
در هر دستگاه و آواز تعدادی گوشه با اسامی مختلف به کارمی رود. گوشه، جزء کوچکی از موسیقی است که به تنهایی استقلال ندارد، اماهر گوشه به آهنگ خاصّی خوانده و نواخته می شود و نوازنده و خواننده رویاین گوشه ها بدیهه نوازی و بدیهه خوانی می کنند.

در ناریخ موسیقی ایران بیش از یک هزار کوشه متداول بودهاست که امروزه فقط حدود یکصد و پنجاه گوشه در قالب هفت دستگاه و پنج آوازخوانده و نواخته می شود، و مابقی آنها در رهگذر تاریخ به فراموشی سپردهشده اند.
بس تجربه کردیم در این دار مکافات *** با درد کشان هرکه در افتاد ور افتاد *** سیل سرشک ما زدلش کین بدر نبرد
آواتار کاربر
meysamusic
عضو ویژه
عضو ویژه

پست خوانده نشده

این هم یک فایل pdfازموسیقی سنتی ایران
http://s5.picofile.com/file/8156983550/ ... 2.pdf.html
آواتار کاربر
meysamusic
عضو ویژه
عضو ویژه

پست خوانده نشده

دوستانی که تمایل دارند موسیقی سنتی ایرانی روبه طور کامل بشناسند ووبتونند تشخیص بدند این فایل های صوتی که اثراستادخالقی هست ومن سعی میکنم دراین پست وپست های دیگه قرارمیدم روبه دقت گوش کنن دراین فایل ها استادخالقی خیلی کامل ومفصل توضیح میدن دستگاه ها گوشه ها وآوازهای موسیقی سنتی ایران رو
مبحث اول
دستگاه همایون
لینک دانلود اشتباه شد بود باعرض معذرت ازدوستان لینک رو اصلاح کردم

http://s5.picofile.com/file/8157080576/ ... I.rar.html
آواتار کاربر
shahriyar
با تعداد پست های زیاد
با تعداد پست های زیاد

پست خوانده نشده

بسيار عالي بود ميثم جان
آواتار کاربر
mr nazari
با تعداد پست های زیاد
با تعداد پست های زیاد
اولین ساز: Csio SA20
کیبرد فعلی: A3000
میکروفون: P.V
موبایل: نوکیا
زمينه تخصص: نوازندگي كيبرد
محل اقامت: کرج
تشکر کرده: 37 دفعه