دستگاه‌های موسیقی ایرانی

مدیران انجمن: behrang، mojtaba190

آواتار کاربر
mr nazari
با تعداد پست های زیاد
با تعداد پست های زیاد
اولین ساز: Csio SA20
کیبرد فعلی: A3000
میکروفون: P.V
موبایل: نوکیا
زمينه تخصص: نوازندگي كيبرد
محل اقامت: کرج
تشکر کرده: 37 دفعه

Re: دستگاه‌های موسیقی ایرانی

پست خوانده نشده

....اما موسیقی، اگر کسی دستگاه شوررا بنوازد واگه روی نظم وانضباط یعنی ردیف نوازی صحیح باشد به گوش همه زیبا جلوه خواهد کرد ولی کافیست یک نت را جابجا بنوازد همه متوجه اشتباه شده واحتمالا ایراد میگیرند..ولی اگه نتها با مقدار خیلی کمی مثبت ویا منفی زیر وبم گردد ،تاثیری در کیفیت وزیبایی ملودی نخواهد گذاشت وبستگی به عادت گوش دارد. درتمامی آهنگهی ایرانی سنتی، قدیمی وجدید تمامی نتها با فاصله خیلی کم وناچیز زیر وبم میگرددو این اختلاف قابل اغماض میباشد برای مثال بنده شوررا با منفی 55 مینوازم (کرون نت خاص) وفرددیگری با منفی 50 ویا 52 ویا 48 مینوازد وتمامی شنونده ها متوجه می شوند که در مایه شور نواخته میشود واینجا دیاپازن هستش که تشخیص دقیق این تفاوت را میدهد ...نتیجه: همانطور که دوستان عزیز گفتند کیفیت موسیقی وکرون بودن نتها بستگی به گوش وعادت میباشدو لی انتظار میرود که برای یک نت کرون درحدود منفی 53 وبا اختلاف 3 عدد کم وزیاد بتوان موسیقی استاندارد ودلپسند رو اجرا کرد.شما میتونید سی دی های سنتی رو گوش کنید وکیبورد خودتون را با ملودی هم کوک کرده وتمامی نتهارا با دقت زیادی تنظیم کنید واین به سن شما وجوانتر بودن گوش شما بستگی دارد. در اینجا متوجه میشوید که خیلی تفاوتی بین ملودیها وجود ندارد......

نمیدونم که منظورم را رسوندم یا خیر ....
آواتار کاربر
mr nazari
با تعداد پست های زیاد
با تعداد پست های زیاد

پست خوانده نشده

مهدی دلخوش نوشته شده:سلام دوستان واساتید مهترم
تازگیا سرکلاس ارگ باموضوع مهمی روبرو شدم ک موسیقی رو جذاب تر میکرد ولی متاسفانه ازش سردر نیاوردم
تو اهنگای اذری باکو واستامبولی به گفته یکی از هنرمندای شهرمون اصلا کرون یاسری 50نداریم بلکه ربع پرده دادن ایشون همش 34و12بودن
این ربع پرده ها نه تنها اهنگ رو جالبتر وبهتر جلوه میداد بلکه ارگ رو دقیقا مثل ساز طبیعی میکرد مثلا شما بخوایدباارگتون باصدای تار یک مقام بزنید هرچند کاردرست باشی صداش با صدای تارواقعی اصلا جورنمیشه واین به گفته اون اقا بخاطر این بود که نیم پرده هارو سازهای طبیعی بر خلاف ارگ رو34هستن نه رو 50
اگرکسی چیزی راجع به این ربع پرده های 34 چیزی میدونه مارم بی نصیب نزاره لطفا
تصویر تصویر تصویر

داداشم شما که آ1000 داری تومایه دشتی لطف کنید بنوازید (ومثلا می وسی را کرون مثلا منفی 30 باشه) آیا احساس دشتی بهتون دست میده ؟ وحالا می وسی راکرون کامل یعنی مثلا منفی 55 کرده وبنوازید وحالا چه احساسی دارید؟ آیا نوازندگی مرحوم مشکاتیان رو قبول دارید؟یکی از آثارش رو که تومایه شور یادشتی هستش رو پیداکن وباارگت هم کوک کرده وبنواز،قطعا با منفی 35 ره به جایی نخواهی برد وبایستی نت کرون مربوطه تا حدود 50 برسه بعدش احساس کامل خواهی برد....
آواتار کاربر
meysamusic
عضو ویژه
عضو ویژه
اولین ساز: sa21
کیبرد فعلی: tyros5-61key
کارت صوتی: Focusrite
نرم افزار: Cubas
زمينه تخصص: نوازنده و خواننده
محل اقامت: کاشمر

پست خوانده نشده

مهدی دلخوش نوشته شده:سلام دوستان واساتید مهترم
تازگیا سرکلاس ارگ باموضوع مهمی روبرو شدم ک موسیقی رو جذاب تر میکرد ولی متاسفانه ازش سردر نیاوردم
تو اهنگای اذری باکو واستامبولی به گفته یکی از هنرمندای شهرمون اصلا کرون یاسری 50نداریم بلکه ربع پرده دادن ایشون همش 34و12بودن
این ربع پرده ها نه تنها اهنگ رو جالبتر وبهتر جلوه میداد بلکه ارگ رو دقیقا مثل ساز طبیعی میکرد مثلا شما بخوایدباارگتون باصدای تار یک مقام بزنید هرچند کاردرست باشی صداش با صدای تارواقعی اصلا جورنمیشه واین به گفته اون اقا بخاطر این بود که نیم پرده هارو سازهای طبیعی بر خلاف ارگ رو34هستن نه رو 50
اگرکسی چیزی راجع به این ربع پرده های 34 چیزی میدونه مارم بی نصیب نزاره لطفا
تصویر تصویر تصویر
دوست من توی صحبت هات اشاره کردی به مقام و لازمه یه توضیح درمورد مقام داشته باشیم بعد بریم سراغ نواختن وچون درمورد مقام های آذری صحبت شده سعی میکنم ازهمون منطقه مثال بزنم .اولا به هرموسیقی وآهنگ فولکلوری مقام گفته نمیشه درزمان های قدیم نوازندگان سازهای فولکلور ومقامی بایدهفت مرحله جبروریاضتی روطی میکردن تابه یک مقام ومرتبه میرسدن که اجازه پیدامیکردن یک ملودی ویا یک آهنگ بسازن که دراصطلاح به آن مقام گفته میشود وه صورت بی کلام ویاآوازی اجرا میشده واساسش هم باید درمورد خدا پیامبر وامامان علیهسلام میبوده .حالا تحقیق کنیدببینید قطعه موردنظر شما مقام هست یانه؟
سازهای مقامی هم درمناطق مختلف ایران باهم فرق دارن مثلا خراسان سازهای مقامی دوتار قشمه سرنا و...ولی درموسیقی آذری بالابان نقاره قوپوزو....
همون جورکه درپست های قبلی عرض کردم باید درابتدا خود مقام را شناخت وبرای اجرای صحیح مقام باید تکنیک های اجرایی اون سازروباکیبورد درست اجرا کردمثل لگاتوها استگاتوه ها ویبرها ونت های زینت که معولا بااین ساز ودر اون مقام اجرا میشه مثلا سازبالابان درفلان مقام فلان تکنیک رواجرا میکنن
وجالب تراین که باهمه این مهارت ها بازهم تضمینی برای اجرای درست ندارین چون دربحث کوک ساز رزنانس صدا خیلی جاها دست کیبورد بسته است مثلا دریک مقام ممکن است دریک مصرع تیونینگ نت -30ولی درمصرع بعد همان نت +30 باشد پس شما بایدچندتا بانک کوک صدای ذخیره داشته باشین درمورد رزنانس صدا که یقینادوستان میدونن کشش صدای هرنت درموسیقی وساز زنده الزاما دردست نوازنده خیلی متغیر است ولی درکیبوردنوازی ازطریق پدال خواهد بود که بازهم تبحر زیاد میخواد . پس مقام نوازی باکیبورد نه تنهااصلا ساده نیست بلکه دربعضی مواقع غیرممکن ودر تمامی موارد منع شده که بایک ساز که اصالت غربی دارد نباید مقام های مناطق ایران که ریشه های مذهبی وتاریخی دارن اجرابشه (البته اساتیدقدیمی ترو دوآتیشه براین باورند) ودوست عزیز بازهم میگم موسیقی مناطق ایران خیلی پیچیده است وفقط باید کار بشه وشناخت وتمرین کرد وازهمه مهمترخوب گوش کرد وهیچ منطقی برای تیونینگ حتما 50 نیست وگفتم قبلا از -53تا +53 میتونه هر مقداری باشه
مهدی دلخوش
عضو کم کار
عضو کم کار
اولین ساز: ارگ
کیبرد فعلی: یاماهاa1000
زمينه تخصص: اينترنت

پست خوانده نشده

داداشم شما که آ1000 داری تومایه دشتی لطف کنید بنوازید (ومثلا می وسی را کرون مثلا منفی 30 باشه) آیا احساس دشتی بهتون دست میده ؟ وحالا می وسی راکرون کامل یعنی مثلا منفی 55 کرده وبنوازید وحالا چه احساسی دارید؟ آیا نوازندگی مرحوم مشکاتیان رو قبول دارید؟یکی از آثارش رو که تومایه شور یادشتی هستش رو پیداکن وباارگت هم کوک کرده وبنواز،قطعا با منفی 35 ره به جایی نخواهی برد وبایستی نت کرون مربوطه تا حدود 50 برسه بعدش احساس کامل خواهی برد....[/quote]

ممنون دوست عزیز ولی گفته های من درمورد موسیقی اذربایجان و ترکیه بود نه اثارمرحوم مشکاتیان تصویر
مهدی دلخوش
عضو کم کار
عضو کم کار

پست خوانده نشده

نقل قول از اقای نظری
داداشم شما که آ1000 داری تومایه دشتی لطف کنید بنوازید (ومثلا می وسی را کرون مثلا منفی 30 باشه) آیا احساس دشتی بهتون دست میده ؟ وحالا می وسی راکرون کامل یعنی مثلا منفی 55 کرده وبنوازید وحالا چه احساسی دارید؟ آیا نوازندگی مرحوم مشکاتیان رو قبول دارید؟یکی از آثارش رو که تومایه شور یادشتی هستش رو پیداکن وباارگت هم کوک کرده وبنواز،قطعا با منفی 35 ره به جایی نخواهی برد وبایستی نت کرون مربوطه تا حدود 50 برسه بعدش احساس کامل خواهی برد....[/quote]

ممنون دوست عزیز ولی گفته های من درمورد موسیقی ازبایجان وترکیه بود نه اثار مرحوم مشکاتیان تصویر
آواتار کاربر
meysamusic
عضو ویژه
عضو ویژه
اولین ساز: sa21
کیبرد فعلی: tyros5-61key
کارت صوتی: Focusrite
نرم افزار: Cubas
زمينه تخصص: نوازنده و خواننده
محل اقامت: کاشمر

پست خوانده نشده

مهدی دلخوش نوشته شده:نقل قول از اقای نظری
داداشم شما که آ1000 داری تومایه دشتی لطف کنید بنوازید (ومثلا می وسی را کرون مثلا منفی 30 باشه) آیا احساس دشتی بهتون دست میده ؟ وحالا می وسی راکرون کامل یعنی مثلا منفی 55 کرده وبنوازید وحالا چه احساسی دارید؟ آیا نوازندگی مرحوم مشکاتیان رو قبول دارید؟یکی از آثارش رو که تومایه شور یادشتی هستش رو پیداکن وباارگت هم کوک کرده وبنواز،قطعا با منفی 35 ره به جایی نخواهی برد وبایستی نت کرون مربوطه تا حدود 50 برسه بعدش احساس کامل خواهی برد....

ممنون دوست عزیز ولی گفته های من درمورد موسیقی ازبایجان وترکیه بود نه اثار مرحوم مشکاتیان تصویر[/quote]

دوست من هرموسیقی که مدنظرشماست بایدابتدا گوش داده بشه وچون قراره باکیبورد که یک ساز کلاسیک اجرا بشه ابتداگام شناسی بشه بعد اگر درردیف های موسیقی ایران باشه ردیفش رو عزیزان اهل موسیقی سنتی تعین کنند واگرچناچه موسیقی مقامی باشه سعی میکنیم جوابتون رواگه ندونیم ازدوستان آذری بپرسیم تصویر ودرضمن موسیقی باکو اگرباشه جزءموسیقی مقامی ایرن تعریف نمیشه و بهش موسیقی فولکلور باکو ویا دراصطلاح کلی تر موسیقی آذری گفته میشه تصویر تصویر و اگر هیچکدام نباشه وموسیقی رو یک نوازنده به صورت حسی زده باشه بداهه نوازی میگن که دراصل صورت مسئله مشکل ایجاد نمیشه چون سوال حضرتعالی بسیارکلی ودر نتیجه پاسخ بهش غیر ممکنه تصویر
چون عزیزان آذری زبان که دارای موسیقی بسیار فاخری هستن ازگوشه ها ونغمه های بسیاری کمک میگیرن ودربعضی مواقع از گام های موسیقی کلاسیک استفاده میکنن وسوال شما مثل اینه که بپرسی ترکیبات ستاره ها چیه ؟که شایدبشه یک سری اعناصرکلی اش روگفت ولی اگردقیق تربخواین باید ستاره مورد نظر رومعرفی کنید تا تحقیق بشه بر فرض آیا اکسیژن داره یانه؟ پس دوست من موسیقی روآپلود کن یه جایی بعد لینکش روبذار تا دوستان اهل فن ببینن بشنون تابگن تایتانیک دختره یاپسر(شوخی)
بازم شرمنده اگه جوابتون رو درست ندادم تصویر
مهدی دلخوش
عضو کم کار
عضو کم کار

پست خوانده نشده

ممنونم ازهمگیتون مخصوصا اقا میثم
من جوابمو توپستای قبلی گرفتم ولی یکی بهم گف برم مشکاتیان گوش بدم درحالی که ایشون باخودشون نگفتن اخه مشکاتیان چه ربطی به اذری داره؟خخخخخخ تصویر
ازلطف همگی ممنون
آواتار کاربر
mr nazari
با تعداد پست های زیاد
با تعداد پست های زیاد

پست خوانده نشده

بخندید بابا عیبی یوخ یه نمونه ملودی آذری که با منفی یا مثبت 35 اجرا شده باشه رو بیرزحمت آپلود کنید گوش کنیم ...سنه قوربان تصویر تصویر
آواتار کاربر
mr nazari
با تعداد پست های زیاد
با تعداد پست های زیاد

پست خوانده نشده

اون همه مطلب راجب موسیقی گفتیم شما فقط مشکاتیانش رو یادتون موند؟
آواتار کاربر
mr nazari
با تعداد پست های زیاد
با تعداد پست های زیاد

پست خوانده نشده

میخواستم مطلبی رو به دوستان محترم عرض کنم وهمینجا بهترین جاش هستش... ببینید شرط اول عضویت درسایت رعایت ادب واحترام هنری دیگران میباشد...ومن بارها دیدم که تاحدی درسایت رعایت نمیشه ونمونه اخیرش همین پستهای بالاتر هستش... دوستی در جواب توضیحات مفصل من ، اینگونه پاسخ داده(یکی بهم گفت و...مشکاتیان) وبعدشم جلوی نوشته اش علایم نازیبایی بگذاره ...چه خوبه رعایت ادب واحترام ....دوستان خوب من ،اگه مطلبی به مذاق شما خوش نمیاد یا جواب ندین یا مودبانه جواب بدین هیچکسی نمیتونه ادعا بکنه که ازنظر موسیقی وهنر باسواد کامل هستش(مانند مرحوم صبا، ملک وخالقی)..دوستان خوبی درسایت هستند مانند آقای فیروزفر،شهریار،وبهرنگ ،که من تاحالا ندیدم به کسی بی احترامی بکنند حتی اگه مطلبی برخلاف ذائقه هنریشون نوشته بشه.....یادتون باشه احترام ، سبب افزایش دوستیها واز بین رفت بدیها میشه من هیچ ادعایی ندارم وازنظر موسیقی وهنر زیر نقطه صفر میباشم ...واز همه شما خوبان طلب عفو وگذشت میکنم ...ببخشید تصویر تصویر
موضوع جدید ارسال پست

بازگشت به “تئوری موسیقی”

• اطلاعات