ريتم سازي در کیبردهای Yamaha

ارنجر ورک استیشن های حرفه ای و نیمه حرفه ای

مدیران انجمن: behrang، mojtaba190

قوانین انجمن
1.پست های نـامربوط باموضوع مبحث حذف یا منتقل میشوند
2.معرفی شماره تلفن ، ایمیل وهرنوع ادرس شخصی ممنوع است (درپیام خصوصی مجاز است)
3.قرار دادن لینک های غیراخلاقی و غیرمجاز منجر به حذف اکانت و یا پیگرد قانونی برای شما میشود.
قوانین کامل انجمن ارتعاش
آواتار کاربر
Sunami
عضو بسیار فعال
عضو بسیار فعال
اولین ساز: YAMAHA PSR 500
کیبرد فعلی: Roland GW-8E V-2
نرم افزار: FL Studio
موبایل: Nokia 1100
زمينه تخصص: مبتدي علاقه مند كيبرد
محل اقامت: همین دور و برا

ريتم سازي در کیبردهای Yamaha

پست خوانده نشده

سلام دوستان
تو اين تايپيک هرکي چيزي در مورد ريتم سازي با کیبردهای یاماها ميدونه بگه و اگه سوال داره اينجا بپرسه
---------------------------------------------------------------------------
[HIGHLIGHT=#ffffff]|:::::>{ به صبر مشكلات عالم همه را بگشاييد }<:::::[/HIGHLIGHT]|
آواتار کاربر
Sunami
عضو بسیار فعال
عضو بسیار فعال

Re: ريتم سازي در کيبورد هاي YAMAHAوKORG

پست خوانده نشده

اما سوال: آقا من تا حالا با گروو در ريتم سازي ياماها فقط به صورت گوشي کار کردم اما حالا ميخوام به طور دقيق اثر اين سيستم رو در کوانتايز ريتم بدونم کاتالوگ ارگ رو هم خوندم اما چيزي نفهميدم دوستان اگه ميشه در اين مورد يه کم توضيح بدن
[HIGHLIGHT=#ffffff]|:::::>{ به صبر مشكلات عالم همه را بگشاييد }<:::::[/HIGHLIGHT]|
آواتار کاربر
memotron
عضو سایت
عضو سایت
محل اقامت: شیراز

Re: ريتم سازي و سکووانس ریتم با کیبرد

پست خوانده نشده

من ریتم های زیادی با یاماها 2000 ساختم.
ریتم موزیک تاک قمیشی ، غریبه آشنا (اجرا زنده 30 سال پیش) بنیامین (حالم بده) ریتم های ایرانی.
با کیبورد کمی سخته چون همه ابزارها دم دست نیست و بعضی ابزارها هم اصلاً نیست! کپی کات پیست در همه کیبوردها شاید به خوبی طراحی نشده.
البته کیبوردها ارنجر و Workstation مثل Triton از این نظر خیلی قوی هستند.
اما اگر نرم افزاری هست که با میدی روی کامپیوتر بشه باهاش ریتم واسه کیبورد بسازی فکر کنم خیلی بهتر باشه.
با یاماها 2000 که یه مقدار مشکله!!
البته قسمت SongCreator در 2000 خیلی کارا میشه باهاش کرد و واسه آهنگسازی به روش Sequence در حد خودش مناسبه !
مثلاً میشه یه تراک رو کپی کرد ترنسپوز کرد ، دوتا یا چندتا تراک رو روی هم میکس کرد.
Quantize هم که داره.
تنظیم رکورد داره که شما حتی وسط یه تراک میتونید چند تا نت رو اضافه کنید بدون اینکه تراک قبل یا بعدش پاک بشه.
فقط مراجلی که در ریتم سازی و آهنگسازی با 2000 که دارید پیش میرید رو خیلی باید حواستون باشه چون Undo کردن درست و حسابی معمولاً در کار نیست.
در یاد گیری موسیقی دانشجو باش نه دانش آموز !
Memotron
آواتار کاربر
Sunami
عضو بسیار فعال
عضو بسیار فعال

پست خوانده نشده

با کیبورد کمی سخته چون همه ابزارها دم دست نیست و بعضی ابزارها هم اصلاً نیست! کپی کات پیست در همه کیبوردها شاید به خوبی طراحی نشده.
البته کیبوردها ارنجر و Workstation مثل Triton از این نظر خیلی قوی هستند.
خوبی مموترون جان مثل این که اصلأ پست های قبلی رو نخوندی من خودم ریتم سازی رو با 640شروع کردم که گروو نداشت و باید دستی براش لنگ میزدی و الان هم برای ساختن ریتمهای لنگ نیازی به گروو ندارم چون کلأ ریتمهام رو دستی کاملأ کوانتیز و لنگ اجرا میکنم اما حالا میخوام با گروو کار کنم وگرنه من بجز PA800وPA500 که مال خودم نبوده و خوانندم برام گرفته برای هیچ سازی ریتم نخردیم حتی اون موقع که 50و80 براشون ریتم سمپل نیومده بود و با پرکاشن های خودش براش ریتم میساختم و استفاده میکردم ریتم های سمپل این دو مدل رو هم فقط یه فلش هشت مگ با دو تا از دوستام گلچین کردیم واسه خودمون من حدود دو ماه رولند G70 داشتم وبراش یه چیزایی هم ساختم ولی اون موقع انقدر.......بدودم قدرش رو ندونستم و به خاطر سنگینیش فروختمش الان مثل چی پشیمونم من همیشه ریتم هام رو خودم ساختم الان هم که دیگه حوصله ندارم که ریتم بسازم دیگه بحثش جداست فقط فوزولی داره خفم میکنه که بفهمم این امکانات ریتم سازی توی یاماها چه کاربردی داره بیشترش رو هم فهمیدم بجز چندتا نکته کوچولو که خرد خرد اینجا میپرم
اما اگر نرم افزاری هست که با میدی روی کامپیوتر بشه باهاش ریتم واسه کیبورد بسازی فکر کنم خیلی بهتر باشه.
این بحث قبلأ توی این سایت به نتیجه رسیده

البته قسمت SongCreator در 2000 خیلی کارا میشه باهاش کرد و واسه آهنگسازی به روش Sequence در حد خودش مناسبه !
ما اینجا در مورد ریتم سازی بحث میکنیم داداش وگرنه Sequencer یاماها حرف نداره باید با سرکوانسر کرگ کار کنی تا گوشی دستت بیاد مثل حبث با اعمال شاغه میمونه
فقط مراجلی که در ریتم سازی و آهنگسازی با 2000 که دارید پیش میرید رو خیلی باید حواستون باشه چون Undo کردن درست و حسابی معمولاً در کار نیست.

اینو میگم واسه همه بروبچزی که میخوان ریتم سازی کنن توی یاماها ریتم رو مرحله به مرحله سیو کنید چون من به قدر کافی خوردم شما دیگه نخورید
behrang
مدیر کل
مدیر کل
اولین ساز: Casio SA21
کیبرد فعلی: A5000 - EA7 - MODX
نرم افزار: MAGIX STUDIO 2022
زمينه تخصص: برنامه سازي كيبرد
تشکر کرده: 228 دفعه

پست خوانده نشده

memotron نوشته شده:فقط مراجلی که در ریتم سازی و آهنگسازی با 2000 که دارید پیش میرید رو خیلی باید حواستون باشه چون Undo کردن درست و حسابی معمولاً در کار نیست.
ولی تنها کیبردهای ارنجری که Undo دارن مدل های یاماها هستن.از جمله 2000 شما.!!!
منظورتون از درست و حسابی چیه؟
صددرصد کمبودهایی دارن ولی گزینه ی Undo یکی از برتری ها و امکانات عالیه مدل های یاماهاست.
behrang
مدیر کل
مدیر کل

پست خوانده نشده

صفحه اول ریتم سازی در کیبردهای یاماها
ایجاد ریتم جدید
تنظیم زمان ریتم یا همون تعیین تعداد Bar ها
تنظیم میزان ریتم
انتخاب واریوشن برای ساختن (این رو از جاهای دیگه هم میشه)
تعیین tempo (این رو هم از همه جای ریتم سازی میشه)

صفحه دوم ریتم سازی در کیبردهای یاماها
کپی کردن تراک ها - واریوشن ها -و یا کل ریتم برروی هم

صفحه سوم ریتم سازی در کیبردهای یاماها
صفحه Groove مربوط به ایجاد کووانتایز های از پیش تعریف شده ویا ایجاد حالت های مختلف سبک بروری ریتم مورد نظر ویا ایجاد کووانتایزهای لنگ مخوص خاور میانه ویا ایجاد سکته در ریتم

صفحه چهارم ریتم سازی در کیبردهای یاماها
کوانتایز و میزان اثر گذاریه کوانتایز (درصد غلظت)
کپی کردن میزان ها روی هم (کپی کردن Bar ها روی هم)
پاک کردن میزان (پاک کردن Bar)
کم و زیاد کردنه شدت ضربه ای بودن پرکاشن های هر تراک
انتخاب ریست کردن یک عملیات (مثلا ریست کردن فعل و انفعالات پیچ بند یا فعل و انفعالات ریورب یا...)

صفحه پنجم ریتم سازی در کیبردهای یاماها
کلا تنظیمات اکورد و بیس
مثلا مشخص کردن حداکثر و حداقل آکورد و بیس که در زمان اجرا از چه نتی پایین تر نرن و از چه نتی بالاتر نرن
یا مشخص کردن حالت تعویض اکورد در هنگام جابجا شدن انگشت ها
همینطور مشخص شدن نوع هارمونیه هر تراک در هنگام گرفتن آکورد
تا فیکس کردن هر تراک که اصلا در زمان اجرا تغییری نکند
و...

صفحه ششم ریتم سازی در کیبردهای یاماها
این هم که جدول Creator هست برای تنظیمات دقیق و جزء به جزء نت ها و عملیات مختلف.
برای مشخص کردن دقیق یک نت در زمان و شدت ظربه خاص
برای تغیرات تئوریک تمام تنظیمات اون سکووانس
برای تایین کشش هر نت
و خیلی کارهای دیگه که با دست نمیشه
در ضمن در این صفحه حالت Step Rec رو داریم که قبلا کلی راجبش بحث کردیم و توضیحات دایدم.(نمیدونم تو کدوم تایپیک بود)

ریتم سازی در کیبردهای یاماها، در همه صفحه ها
این تنظیمات رو در هر قسمتی از برنامه ریتم سازی باشید میتونید انجام بدید:
-انتخاب واریوشن مورد نظر برای ساختن
-انتخاب Tempo برای اون ریتم
-Save کردن ریتم
-Undo کردن آخرین عملیات (غیر از صفحه دوم و صفحه ششم)

بهرنگ
89.2.2
لطفا از دکمه تشکر در گوشه پست استفاده کنید برای بالا رفتن امتیاز موضوع
behrang
مدیر کل
مدیر کل

پست خوانده نشده

شفاف سازی: در تب هایی که دکمه Execute هست بعد از فشار دادن روی دکمه ، دکمه از Execute به Undo تبدیل میشه فقط واسه آخرین عمل انجام شده مثل Quantize
بله کاملا درسته واین همون چیزیه که شما گفتید درست و حسابی نداره.همین آخرین مرحله رو نه کرگ داره - نه رولند داره - نه gemخدابیامرز داشت.البته توی ارنجرهاشون.
این مثل این میمونه که یه نفر بما شیرینی قنادی تعارف کنه ، بعد ما ایراد بگیریم که چرا کیک بهمون نمیدید؟
و البته "مموترون" عزیز نظرها متفاوته و شما نباید اگه کسی با نظرت مخالفت کرد ناراحت بشی.تو حظورت و وجودت خیلی باارزشه برای همه ما :x
behrang
مدیر کل
مدیر کل

پست خوانده نشده

مثلا کیبرد Genesys یه امکان بسیار خوب که داشت این بود که کیبرد کامپیوتر بهش متصل میشد و فوق العاده در سرعت عمل برای تایپ اعداد اثر داشت.روی هر قسمت که میرفتی Number Lock رو میزدی و بعد عدد مورد نظرت و سپس اینتر.
اما در عوضش خود کیبرد در سرعت عمل کند بود و موقع عوض کردن منوها سریع نبود.حتی منوی ادیت ریتم بیرون از ریتم سازی بود و با اون سرعت باید هی خارج میشدی و ادیت میکردی.حالا من برای همین یاماها رو خیلی پسندیدم چون یه چیزیه مابین همه اینها.
هم امکانات معقولی برای سکووانس داره و بخصوص سرعت بالایی داره.کیبردکارهای ما اکثرا دور سکووانس و ریتم سازی و صداسازی نیستن و مسلما برای همینه که دور یه چیز آماده خور مثل pa50 pa80 میرن که در امکانات ریتم سازی و اهنگ سازی زیر خط فقر هستن.
آواتار کاربر
Sunami
عضو بسیار فعال
عضو بسیار فعال

پست خوانده نشده

ملودي هاي سريع +نت زينت =تخريب به وسيله ي کوانتزي
برای حل این مشکل سه راه داری که سخت به آسون بهت میگم
1-ملودی رو به صورت استپ بای استپ یا همون استپ رکورد باید ضبط کنی که در اون صورت باید نت رو

داشته باشی
2-از کوانتیز های ترکیبی استفاده کنی که من خودمم بلد نیستم و باید بهرنگ توضیح بده
3-ملودی رو اونقدر بزنی که بتونی اون رو بدون کوانتیز میزون و بی نقص بزنی
مثلا ما يه ريتم ساختيم با 4 ميزان (1234*4)
ميخوايم صداي کيک رو توي ميزان 2 حذف کنيم (فقط کيک )
چي کار کنم ..........کسي بلده ...
آره عزیزم معلومه که بلدم اینم چند تا راه داره که باز ازسخت به راحت بهت میگم
1-قبل از این که قسمت های مختلف ریتم رو بزنی اول کیک رو بزنی بعد از تب چهارم قسمت BAR CLEAR

اون میزان رو پاک کنی
2-ریتم رو موقع رکورد با کمک مترونوم توی هر میزانی که میخوایی اصلأ اون پرکاشن رو نزنی و بعد کوانتیز
که کنی ریدیف میشه
3-برو توی تب ادیت و اون نت یا پرکاشنی که میخوایی پاک کن به این ترتیب که اول نتش رو تعیین کن (توی
یاماها معمولأ کیک در نت های C1/B1/A0قرار میگیره) بعد توی تب ادیت میزون برو روی همون نت و پاکش
کن
4-راه چهام هم فکر کنم بشه از فرایند Remove Event این کار رو انجام داد اما من بلد نیستم از بهرنگ بپرس
خود منم باید روش کار کنم
يادم مياد يه نمونه ريتم قبلا ديدم که ميزانش 4/4 نبود 8/6 بود.......
ميدونيد که اکثر ريتم هارو روي4/4ميسازن
خود A1000ميزانهاي ديگه هم داره مثل2/4 و...(6/8نداره)
حالا .......سوال اينه که هيچ وقت عدد 6/8 رو A1000نمي نويسه
اون ريتم ساز چه جوي اين کار رو کرد .(حتي ضرب مترونوم هم تبديل به 6/8 شده بود )

احسان اینو جواب میدم ولی جون من دیگه اینقدر ادای تازه کارها رو در نیار یا واقعأ نمیدونی یا داری شوخی میکنی
شما وارد ریتم سازی که میشی دکمه ی Cرو بزن یه اخطار میده که میخواید داده های ریتم رو پاک کنید شما یس

بزن بعد با دکمه Bبیا رو شماره 2اونجا توی قسمت بیت میتونی میزان های ساده2/4و3/4و4/4و5/4رو بسازی
اما برای6/8 شما از قسمت ريتم هاي خود دستگاه يه ريتم رو انتخاب کن که اون رو با کسر ميزان 6/8 ساخته
باشن مثلأ ریتم تهرانی توی A1000فکر کنم اینجور باشه توی OR700که هست بعد روي همون ريتم برو توي
استايل کرتور توي تب بیسیک تعیین کن اول میخوایی روی کدوم قسمت ریتم کار کنی واریشن یا فایل یا اینترو یا
هر قسمت دیگه بعد با دکمهBبروتوی همون شماره دو که بهت گفتم ببین یه 6/8به اون لیست اضافه شده فقط اگه
بخوای توی کسر میزان تغییر ایجاد کنی دوباره میره رو حالت میزان های ساده و 6/8از بین میره پس شما هر
تراکی رو که میخوایی بسازی انتخاب کن اگه تراک های ریتم باشه هم میتونی مال خود دستگاه رو ادیت کنی هم
کلأ با زدن همزمان دکمهJ ودکمه های 1-8 بالا اون تراک رو کلأ پاک کنی و خودت از پایه ضبط کنی اما تراک
های آکورد و بیس و پد و کلأ 6تا تراک باقی مونده رو نمی تونی متال شرکت رو ادیت کنی فقط میشه پاکش کرد و
دوباره ساخت یا همون جور که هست اون رو استفاده کنی برای سایر میزان های ترکیبی هم شما بگرد توی دستگاه
هم8/7پیدا میکنی هم9/8 هم بقیه میزان های ترکیبی مثل8/5و8/10شاید هم 8/12 و برای اونهایی که مخرج کسر
میزان16هست هم میتونی یه چیزایی پیدا منکی
من خودم از این راه استفاده میکنم ولی شاید بچه ها راه بهتری بلد باشن
آواتار کاربر
Sunami
عضو بسیار فعال
عضو بسیار فعال

پست خوانده نشده

من صفحه ارسال پاسخم باز نمیشه پس همین جور کنترات جواب میدم خودت تو ذهنت نقل قول دار بخونش
اولأ میدونستم که میدونی ولی دنبال راه بهتری اما این راهها هم راههای بدی نیستن به قول بهرنگ حتی این راهها توی بعضی از ارنجر ها وجود ندارن مثلأ یه یار دیگه گفتم بازم میگم ریتم سازی با GEMیعنی حبس توی خونه با اعمال شاغه یا کرگ یعنی ابتلا به یه بیماری مهلک و قرنتینه در خونه رولاند که که قربونش برم یه کم راحت تر هست ولی هرچی تو منوهاش فرو میره میبینی مثل هزار توی سلطنطی یونان باستان میمونه نه تمومی داره نه راه خروج
در مود اسم اینترو
ببین چون A1000و ساز های هم رده ی خودش مثل 1000و2000و 1100و2100و خیلی های دیگه از یه دکمه ی اینترو و قابلیت ساخت چهار اینترو بهره میبرن پس این اینترو ها باید یه اسمی داشته باشن دیگه
اما در ریتم های که شما با نیو استایل میسازی نمیدونم چطور میشه این کار رو کرد تا حالا بهش احتیاج پیدا نکردم
در مورد پاساژ اندینگ
در یاماها همیشه اندینگ 1 این قابلیت رو داره چون این اندینگ به صورت یک نت کشش دار ساخته میشخه وبعد از زدن این دکمه بلا فاصلهپاساژ بعد از اون یه آکورد کش دار پخش میشه
در مورد مولتی پد توی آکورد
جریان خاصی نداره اون ریتم هم فکر کنم یه ریتم عربی باشه درسته من یه ساله آ1000از نزدیک ندیدم یادم نیست ولی سازنده اون ریتم لازم دیده که یه آکورد اونجوری براش بسازه و ساخته
خود من بارها پیش اومده برای ساختن ریتم های تکنو مولتی پد هایی رو که خودم ساختم یا از روی ساز کپی کردم رو توی تراک های ریتم سازیم بسازم
موضوع جدید ارسال پست

بازگشت به “ارنجر”

• اطلاعات