Roland Fantom X

مدیران انجمن: behrang، mojtaba190

behrang
مدیر کل
مدیر کل
اولین ساز: Casio SA21
کیبرد فعلی: A5000 - EA7 - MODX
نرم افزار: MAGIX STUDIO 2022
زمينه تخصص: برنامه سازي كيبرد
تشکر کرده: 228 دفعه

Roland Fantom X

پست خوانده نشده

ادامه مطلب در مورد "ورك استيشن ها" در لينك زير :
http://forum.erteash.com/viewtopic.php?f=64&t=2744
اما در این تایپیک پیرامون بحث در مورد فانتوم های X میپردازیم
آواتار کاربر
Rash
عضو کم کار
عضو کم کار
کیبرد فعلی: roland fantom x
کارت صوتی: m-audio-firewire
نرم افزار: Studio one-cubase-sonar-protoo
محل اقامت: ندارم!
تماس:

Re: Roland Fantom X

پست خوانده نشده

سلام خدمت عزیزای گل
در این جا توضیحات در مورد این ساز رو کامل میکنم:
این ساز به طور کاملا حرفه ای و کامل ازwave پشتیبانی میکنه و هر کاری که فکرش رو بکنید روی این فرمت انجام میده:
نرمالیز کمپرس ادیت کلی و...
مثلا میتونید از یک تار یک نت دو بگیرید و به ساز بدید اون خودش میچینه روی کیبرد و همون نت دو رو با افزایش فرکانس به نت های دیگه تبدیل میکنه. یا برای طبیعی تر بودن تک تک نت بگیرید و یک صدا خدتون بسازید!
یعنی این ساز سمپلینگ هست که البته یک دکمه هم برای این کار روی خودش داره.

دو مدل حافضه داره یکی Ram که اطلاعات رو هنگام روشن بودن توش میریزید که با خاموش شدن پاک میشه
و یک حافضه دائمی که میتونید سمپل ها و... رو توش بریزید و نگه داری کنید
که البته هر دو قابل ارتقا هستند
حافضه رم اون از مدل فکر کنم ddr2 هست و تا 1gb ساپورت میکنه

شما بدونه کامپیوتر با این ساز میتونید یک پوروژه کامل رو انجام بدید حتی صدای خواننده رو رکورد کنید (حتی با میک های فانتوم پاور) و ادیت کنید افکت بدید مثل ریورپ یا... که البته تو این مورد به افکت های حرفه ای نمیرسه اما کار راه اندازه

حدودا میشه گفت محیط سکونسر این دستگاه شبیه کیوبیس هست

و این که امکانات گرافیکیه خیلی جالب
مثلا اسکرین سیور های فضایی و خیلی قشنگ
انتخاب عکس دسک تاپ و قابلیت اضافه کردن به عکس ها (مثلا عکس خودتون رو بریزید!)

و قابلیت خیلی خیلی جالب و خوبی که شما میتونید یک لوپ مثلا تنبک به اون بدید
با فرمت wave و سرعتش رو تغییر بده بدون هیچ ایرادی انگار که خود نوازنده این کار رو میکنه!

و در مورد سمپل و سمپلینگ خیلی خیلی خیلی امکانات جالب دیگه که توضیح میدم
behrang
مدیر کل
مدیر کل
اولین ساز: Casio SA21
کیبرد فعلی: A5000 - EA7 - MODX
نرم افزار: MAGIX STUDIO 2022
زمينه تخصص: برنامه سازي كيبرد
تشکر کرده: 228 دفعه

پست خوانده نشده

"راش" جان ممنون ار توضیحاتت.
میگم یه چندتا مورد هست که میحوام مطمئن بشم چون ممکنه همین چند وقته یه فانتوم جی بگیرم.
تو که فانتوم ایکس داری حتما یه امتحان بکن ببین :
1-میکروفونش تقریبا چه افکت هایی رو میگیره (مثلا ریورب و کروس و دلایی و...)
2-میکروفونش ووکال و هارمونی هم داره؟
3-میکروفونش سیستم Auto Tune داره؟ لطفا با اطمینان بگو
4-نرم افزار جانبی همراهش هست؟
ممنون دوست عزیز.
لطفا از دکمه تشکر در گوشه پست استفاده کنید برای بالا رفتن امتیاز موضوع
آواتار کاربر
Rash
عضو کم کار
عضو کم کار
کیبرد فعلی: roland fantom x
کارت صوتی: m-audio-firewire
نرم افزار: Studio one-cubase-sonar-protoo
محل اقامت: ندارم!
تماس:

پست خوانده نشده

خواهش میکنم
1-بله: ریورپ دلی کروس فزر و افکت هایی که کلا دست گاه داره دیگه
2-بله
3-خیر (من که چیزی پیدا نکردم ممکن g داشته باشه
4-همراه خودش فکر نکنم اما هست میتونی براش بگیری و دانلود کنی مثلا از سایت رولند
آواتار کاربر
AshiCat
عضو کم کار
عضو کم کار
کیبرد فعلی: keyboard(aranger
کارت صوتی: Edirol UA25
نرم افزار: fl studio & cu base
محل اقامت: اراک
تماس:

پست خوانده نشده

دوستان قیمت رو نگفتید؟
هم آکبند و هم کارکرده
shahriar
عضو کم کار
عضو کم کار
کیبرد فعلی: KORG Pa80
محل اقامت: مشهد

پست خوانده نشده

سلام بر Rash عزيز آقا بهرنگ گل و ساير دوستان

من pa80 دارم و دنبال ارتقاء اين ساز بودم .
اول pa800 و بعد pa2x رو ديدم ولي در كل صداهايي كه از اجراي اونا شنيدم (به جز امكاناتي كه ارتقاء پيدا ميكنن و موضوع بحث نيست)شوق لازم رو براي تعويض ساز و هزينه كردن ايجاد نكرد .
بعد به فكر نگه داري pa80 و دو كيبرده كردنش (هم ساده و هم با MIDI) با KORG TRITON افتادم .
ولي از يك هفته پيش فيلم دمو و امكانات مختلف Fantom X و بعدش Fantom G رو ديدم و دمو هاي mp3 و نهايتا" دموهاي اكسپنشن هاشو گوش كردم .راستش عاشق Fantom X7 شدم . تصویر
و از صداهاي Fantom دل و روده هام جا به جا شد . تصویر
اصلا" با ديدن كارايي اون كلي به آهنگ سازي علاقه مند شدم .
ميخوام اگه امكانش باشه pa80 رو نگه دارم و Fantom رو بگيرم ، اگه شد باpa80 ميدي ميكنم . اگه هم نشد دو تا سازو ميذارم همينجوري كنار يكديگه تا از صدا هاي Fantom هم استفاده كنم .سوال اولم اينه كه تا اينجاي كار اين تركيب جواب ميده ؟
سوال دوم : آيا تهيه اكسپنشن هاي ساز حتما" واجبه(اگه نباشه چه كارايي لنگ ميمونه ؟) ،در ايران موجود هست و هزينه اش چقدره ؟
سوال سوم : دوستان مطمئن هستند كه X7، وكالز هارمونايزر، داره ؟
سوال چهارم : آيا سمپل هاي ريتم هاي ايراني در Fantom قشنگ ميشن يا بايد از همون pa80 استفاده كرد ؟
سوال پنجم : ميگن صداهاي Fantom خامن و بايد كلي روي صدا ها كار كرد . جوري هست كه بشه صداي به درد بخوري ازش در آورد و يادگيري بقيه امكانات آهنگ سازيش مقدوره يا خيلي پيچيدس ؟
من عذر خواهي مي كنم كه سوالام زياد شد ولي خيلي خيلي ممنون ميشم اگه دوستان جواب بدن .
shahriar
عضو کم کار
عضو کم کار

پست خوانده نشده

سلام به همه

اين دمو آديو expansion planet F مربوط به Roland Fantom X .

fantom_x_Planet_F_Demo.mp3 - 5.7 Mb
hashemi
عضو علاقه مند
عضو علاقه مند
کیبرد فعلی: Fantom G/Motif XF,ES
کارت صوتی: YAMAHA SW1000XG
نرم افزار: Cakewalk

پست خوانده نشده

shahriar نوشته شده:سلام بر Rash عزيز آقا بهرنگ گل و ساير دوستان

من pa80 دارم و دنبال ارتقاء اين ساز بودم .
اول pa800 و بعد pa2x رو ديدم ولي در كل صداهايي كه از اجراي اونا شنيدم (به جز امكاناتي كه ارتقاء پيدا ميكنن و موضوع بحث نيست)شوق لازم رو براي تعويض ساز و هزينه كردن ايجاد نكرد .
بعد به فكر نگه داري pa80 و دو كيبرده كردنش (هم ساده و هم با MIDI) با KORG TRITON افتادم .
ولي از يك هفته پيش فيلم دمو و امكانات مختلف Fantom X و بعدش Fantom G رو ديدم و دمو هاي mp3 و نهايتا" دموهاي اكسپنشن هاشو گوش كردم .راستش عاشق Fantom X7 شدم . تصویر
و از صداهاي Fantom دل و روده هام جا به جا شد . تصویر
اصلا" با ديدن كارايي اون كلي به آهنگ سازي علاقه مند شدم .
ميخوام اگه امكانش باشه pa80 رو نگه دارم و Fantom رو بگيرم ، اگه شد باpa80 ميدي ميكنم . اگه هم نشد دو تا سازو ميذارم همينجوري كنار يكديگه تا از صدا هاي Fantom هم استفاده كنم .سوال اولم اينه كه تا اينجاي كار اين تركيب جواب ميده ؟
سوال دوم : آيا تهيه اكسپنشن هاي ساز حتما" واجبه(اگه نباشه چه كارايي لنگ ميمونه ؟) ،در ايران موجود هست و هزينه اش چقدره ؟
سوال سوم : دوستان مطمئن هستند كه X7، وكالز هارمونايزر، داره ؟
سوال چهارم : آيا سمپل هاي ريتم هاي ايراني در Fantom قشنگ ميشن يا بايد از همون pa80 استفاده كرد ؟
سوال پنجم : ميگن صداهاي Fantom خامن و بايد كلي روي صدا ها كار كرد . جوري هست كه بشه صداي به درد بخوري ازش در آورد و يادگيري بقيه امكانات آهنگ سازيش مقدوره يا خيلي پيچيدس ؟
من عذر خواهي مي كنم كه سوالام زياد شد ولي خيلي خيلي ممنون ميشم اگه دوستان جواب بدن .

سلام بر شما دوست عزیز،
بله میتونید هر دستگاهی رو با فانتوم میکس کنید. ولی خیلی مهمه که دلیل این کار، از نظر شما چیست. شاید به سختی های انجامش، از نظر شما معقول نباشد.

در مورد تریتون هم در جای خودش صحبت شده است. اگر باز هم توضیحی نیاز هست، بفرمائید که در مبحث خودش عرض کنم.

جواب سوال دوم؛ تهیه اکسپنشن ها واجب نیست. اگر واجب بود که بصورت آپشن تولید نمیشد. ولی خیلی از افراد به صداهای خاصی نیاز دارند که تنها با تهیه آپشن ها به این مراد میرسند. بدون آپشن ها یا بدون اکسپنشن ها، هیچ چیزی لنگ نمیمونه. خیالتان راحت. ولی ممکنه با اکسپنشن بهتر بشه. ولی خوب پولش هم به اندازه خودشه.

جواب سوال سوم؛ من در مورد افکت های قابل اعمال بر روی ورودی صدا مطلب دیدم ولی درمورد هارمونایزر چیزی ندیدم و بصورت قطعی نمیتونم رد یا تایید کنم.

جواب سوال چهارم؛ قابلیت تولید سمپل در چنین دستگاهی (فانتوم)، از نظر عقلی بایستی قویتر و بهتر باشد (اگر چه من تست نکرده ام) اگر هم بهتر نباشد، مطمئنا بدتر نیست!!! در نهایت برابر خواهد بود. آنچه این دو دستگاه را متمایز میکند، آینست که شما میخواهید سمپل های سازهای ایرانی را در حالت ارنجری (Pa80) استفاده کنید. برای مثال تولید ریتم و آکورد.
در این دستگاه (فانتوم) همه چیز سکوئنس میشود. پس مورد استفاده این دو دستگاه متفاوت خواهد بود و شما هستید که مورد استفاده را انتخاب میکنید.

جواب سوال پنجم؛ گاهی منظور از خام بودن یا پخته کردن صدا، اعمال افکت ها و تنظیمات مربوط به یک صدای خاص، برای یک آهنگ خاص است. برای مثال استفاده از یک صدای خاص ممکن است در یک موسیقی مناسب باشد و در یک موسیقی دیگر، با اعمال تغییراتی، مناسب شود. برای مثال تیپ صداهای ویولن در بسیاری از کیبرد ها با "طبع" و "سلیقه" ایرانی ها جور نیست. در واقع ممکن است صدای ویولن کیبردها برای آهنگ های کلاسیک مناسب بوده و مشکلی نداشته باشد، ولی همین صدا برای استفاده در آهنگ های ایرانی خیلی مناسب نباشند (بعلت نوع نواختن موسیقی ایرانی). به همین دلیل صدای ویولن را در اینگونه سازها بصورت دست ساز، و با اعمال تغییراتی تغییر میدهند و به قول خوشان پخته میکنند. ولی من بعید میدانم که نوع و کیفیت صداهای این دستگاه، از دستگاهی که هم اکنون دارید، بدتر باشد! حتی اگر اسم "خام" را بر روی آن بگذارید. مطمئن باشید که اغلب صداهای این دستگاه (فانتوم) در مقابل دستگاهی که هم اکنون دارید، یک سر و گردن بالاتر است.

هر چه بر قابلیت دستگاهی افزوده شود، کاربری آن هم پیچیده تر میشود. ولی این مطلب به معنی نشدنی بودن کار نیست. نگران چیزی نباشید، به امید خدا، شما در کار با این ساز نیز موفق خواهید شد.
shahriar
عضو کم کار
عضو کم کار

پست خوانده نشده

سلام خدمت دوست با محبت جناب hashemi
براي پاسخ هاي با حوصله و كاملي كه دادين متشكرم .
خدمتتون عرض كنم Roland Fantom X ورودي ميكروفون فانتوم پاور (يا 48ولت) هم داره . درسته؟
ميخواستم بدونم كه اين ورودي چه ويژگي داره و چه مدل ميكروفوني به اون متصل ميشه ؟ اين ميكروفون ها چه خاصيتي دارن ؟
براي صداي خواننده و بعد هم براي سمپل گيري چه مارك و مدلي و چه قيمتي رو پيشنهاد مي كنين ؟
يه سوال ديگه هم خدمتتون داشتم :
با توجه به اينكه تا حالا ارنجر (pa80) داشتم و با حس و هيجان و نوع احساسات نوازنده در اجراي زنده (چه در تنهايي و چه در جمع) تا حدودي آشنا هستم ، ميخواستم اين نكته مهم رو با توجه به workstaition بودن سري X و تجارب ارزشمند شما بپرسم كه در اجراي زنده با workstaition و ارنجر احساسات نوازنده چه تفاوتي داره ؟
با درود و تشكر فراوان .
hashemi
عضو علاقه مند
عضو علاقه مند
کیبرد فعلی: Fantom G/Motif XF,ES
کارت صوتی: YAMAHA SW1000XG
نرم افزار: Cakewalk

پست خوانده نشده

با سلام و تشکر از ابراز محبت شما دوست عزیزم،

shahriar نوشته شده: خدمتتون عرض كنم Roland Fantom X ورودي ميكروفون فانتوم پاور (يا 48ولت) هم داره . درسته؟

ميخواستم بدونم كه اين ورودي چه ويژگي داره و چه مدل ميكروفوني به اون متصل ميشه ؟ اين ميكروفون ها چه خاصيتي دارن ؟
تا آنجا که من متوجه شدم، ورودی آن بالانس و با فیش کنون (Canon) است. پس شما میتوانید آنرا به میکسرها مختلفی وصل کنید و لزوما به ارتباط از طریق میکروفون نیازی نیست. اگر میخواهید از پری آمپلی فایر موجود بر روی دستگاه استفاده کنید، میتوانید از میکروفون هم استفاده کنید. ولتاژ 12 یا 48 ولت، اغلب برای استفاده از میکروفون های کندانسور است.

shahriar نوشته شده: براي صداي خواننده و بعد هم براي سمپل گيري چه مارك و مدلي و چه قيمتي رو پيشنهاد مي كنين ؟
من تخصص مشاوره در مورد میکروفون را ندارم و پیشنهاد میکنم شما با بخش مربوطه در همین سایت ارتباط برقرار کنید. دوستان مجرب تر و داناتری هستند که میتوانند به شما پاسخ دهند. ولی توجه کنید که تنها داشتن یک میکروفون خوب کافی نیست. برای تولید سمپل، محل مناسب و آکوستیک هم نیاز است که ......

shahriar نوشته شده: با توجه به اينكه تا حالا ارنجر (pa80) داشتم و با حس و هيجان و نوع احساسات نوازنده در اجراي زنده (چه در تنهايي و چه در جمع) تا حدودي آشنا هستم ، ميخواستم اين نكته مهم رو با توجه به workstaition بودن سري X و تجارب ارزشمند شما بپرسم كه در اجراي زنده با workstaition و ارنجر احساسات نوازنده چه تفاوتي داره ؟
ببینید دوست عزیز من، وقتی شما با یک ارنجر کار میکنید، همه چیز برای اجرای یک نوازنده (تنها و تنها یک نوازنده) مهیا است. شما میتوانید ریتم ها و صداها را از قبل انتخاب کرده و درون حافظه های مربوطه ریخته و .... و هیچ مشکلی نخواهید داشت.

ورکستیشن ها اصلا برای اجرای زنده نیستند و اغلب برای رکورد و تولید موسیقی در استودیو استفاده میشوند. ولی آنها را در شو های تلویزیونی و اجرا های زنده هم میتوان یافت. چرا؟ چوت در اینگونه اجرا ها، تنها یک نفر نوازنده وجود ندارد، بلکه چندین نوازنده در حال نواختن در گروه هستند و یکی از آنها هم نوازنده کیبرد است. در این حالت، نوازنده کیبرد فقط ساز مربوط به خود را مینوازد و کاری با درام و پرکاشن و آکورد و بیس و .... ندارد. فقط یک ساز!!!

اگر میبینید که در بعضی جاها نوازنده چند تا ساز رو روی هم قطار کرده، ممکن است چند نکته وجود داشته باشد. خوشبینانه آن اینست که میخواهد، به جای تعویض صدای دست راست خود، دو یا سه صدا را بصورت آماده برای دست راست آماده داشته باشد تا بجای سوئیچ کردن بین آنها، تنها موقعیت دست راست خود را عوض کند. همانند "یانی" در کنسرت های "آکروپولیس" و "هند و چین" و .... و بدبینانه آنرا هم خودتان حدث بزنید!
موضوع جدید ارسال پست

بازگشت به “سینتی سایزر”

• اطلاعات