ريتم سازي در کیبردهای Yamaha

ارنجر ورک استیشن های حرفه ای و نیمه حرفه ای

مدیران انجمن: behrang، mojtaba190

قوانین انجمن
1.پست های نـامربوط باموضوع مبحث حذف یا منتقل میشوند
2.معرفی شماره تلفن ، ایمیل وهرنوع ادرس شخصی ممنوع است (درپیام خصوصی مجاز است)
3.قرار دادن لینک های غیراخلاقی و غیرمجاز منجر به حذف اکانت و یا پیگرد قانونی برای شما میشود.
قوانین کامل انجمن ارتعاش
آواتار کاربر
Sunami
عضو بسیار فعال
عضو بسیار فعال
اولین ساز: YAMAHA PSR 500
کیبرد فعلی: Roland GW-8E V-2
نرم افزار: FL Studio
موبایل: Nokia 1100
زمينه تخصص: مبتدي علاقه مند كيبرد
محل اقامت: همین دور و برا

Re: ريتم سازي و سکووانس ریتم

پست خوانده نشده

خوب حالا ديگه نوبت منه كه يه چندتا سوال بپرسم
1-آقا چرا من توي محيط ريتم سازي وقتي يه ريتمي رو ميسازم و ميخوام بهش توي قسمت اديت پيچ بند بدم بعد از سيو كردن دوباره برميگرده توي حالت اوليه و بدون پيچ بند سيو ميشه
2-من چطوري يكي از تراك هاي آكوردم رو كاري كنم كه با تغييرات آكورد تغييري توش ايجاد نشه يعني ميشه كاري كرد كه تغييرات آكورد روي يكي از تراك ها ي آكورد اعمال نشه
3-آقا ميشه مثل كرگ از صداهايي كه در وويس ست ياماها ساخته شده در ساخت ريجسترشن مموري استفاده كرد يعني يه صدايي رو توي وويس ست ساخت بعدش هم اون رو توي ريجست با يه صداي ديگه تركيب كرد
اينارو بگيريد تا بعدي ها راستي سوالات در مورد OR700هستش ها
---------------------------------------------------------------------------
[HIGHLIGHT=#ffffff]|:::::>{ به صبر مشكلات عالم همه را بگشاييد }<:::::[/HIGHLIGHT]|
---------------------------------------------------------------------------
behrang
مدیر کل
مدیر کل
اولین ساز: Casio SA21
کیبرد فعلی: A5000 - EA7 - MODX
نرم افزار: MAGIX STUDIO 2022
زمينه تخصص: برنامه سازي كيبرد
تشکر کرده: 228 دفعه

پست خوانده نشده

Sunami نوشته شده:1-آقا چرا من توي محيط ريتم سازي وقتي يه ريتمي رو ميسازم و ميخوام بهش توي قسمت اديت پيچ بند بدم بعد از سيو كردن دوباره برميگرده توي حالت اوليه و بدون پيچ بند سيو ميشه
*با كيبردهاي سري S ياماها (از سال 2008 به بعد) :
1-تراكي كه ميخواييد روش Record انجام بديد رو انتخاب كنيد
2- سرعت ريتم رو تا پايين ترين حد بياريد
3-ميزان Pitch Bend رو تنظيم كنيد
4-خيلي سريع وبا سرعت كمتر از ثانيه ، اول ريتم رو استارت كنيد و سپس پيچ بند رو بالا يا پايين نگه داريد (تا آخر)و رها نكنيد
5-ريتم رو استاپ كنيد و پيچ بند رو رها كنيد

تنظيمات جزئي در ادامه :
*از آخرين صفحه ريتم سازي ميتونيد توي ليست ميتونيد گزينه Pitch bend رو پيدا كنيد و غير از يك مورد ،باقيه گزينه هاي پيچ بند رو پاك كنيد و زمان اون رو روي اين تايم تنظيم كنيد :
0001 : 00 : 00
*البته اگر گزينه اي با نام پيچ بند نبود ، دكمه فيلتر رو در همون صفحه بزنيد و تيك مربوط به گزينه پيچ بند رو روشن كنيد.
*اگر كلا خواستيد تغييرات پيچ بند رو كنسل كنيد ، به صفحه سوم ريتم سازي (صفحه مربوط به كووانتايز) بريد ، چندتا پارامتر پايين بريد و آخرين پارامتر رو روي پيچ بند قرار بديد و اكسكيوت كنيد.
اگر در اين مورد مشكل ديگه اي داشتيد من بيشتر از اين نميتونم توضيح بدم.:D
لطفا از دکمه تشکر در گوشه پست استفاده کنید برای بالا رفتن امتیاز موضوع
هادی هیجانی زادگان
متخصص korg
متخصص korg
کیبرد فعلی: .
کارت صوتی: ....................
میکروفون: RODE NT1-A
نرم افزار: ریزون
موبایل: نوکیا زپرتی

پست خوانده نشده

خوب دوستان عزیز مثل اینکه باز باید خودم وارد عمل بشم چون شما دارید حیثیت یاماها رو زیر سوال میبرید اول شما چون اطلاع کامل از کارایی یک کیبورد ندارید نباید بگید خوب نیست اولا در مورد اینکه سیستم عامل کامپیوتری کیبوردهای از 1000 به بالا در بین همه کیبوردها از لحاظ کارایی و ساده بودن کار کردن باهاش مشهوره و باقی کیبوردهای هم رده و شاید حتی بالاترش ازش کمترن و من همیشه گفتم سیستم رایانه ای یاماها در مقابل با korg و casio و gem مثل سیستم عامل dos با windows خودتون دیگه حساب کنید میگن آن چیز که عیان است چه حاجت به بیان است دوم کیبوردهای یاماها برای نوازنده های خودکفاست یعنی ریتم و سازشون رو خودشون ازش در میارن و منتظر عنایتی از طرف ریتم سازهای سمپلی نمیشن .
دوما خدمت عزیزی که گفت یاماها برای کوانتایز لنگ میزنه و undo نداره اولا شما برای undo کردن یا کارای دیگه که همیشه نباید منتظر باشید شرکت سازنده بهتون بگه چی کار کنید من یه راه بهتون میگم که میتونید یه تراک رو به صورت کامل undo کنید البته به شرط ذخیره مرحله به مرحله ریتم وقتی شما یه تراک تون دچار مشکل شد می تونید به صفحه کپی تراکها در صفحه دوم برید و دوباره تراک رو از روی ریتم موجود load کنید.
بعدشم برای کوانتایز من یه راه رو به شما میگم که میتونید ریتمهای 6.8 یا لری و افغانی رو هم به صورت دستی و دقیق کوانتایز کنید:
برای این کار باید به سر برگ edit یعنی صفحه آخر از صفهات در ریتم سازی بروید:
اولین عدد از سمت چپ لیست شماره بیت ریتم است شماره دوم شماره بار ریتم چها عدد بعدی مربوط به صدم زمانی ضرب هایی است که شما میزنید گزینه note مربوط به اعمال پیچ بندهایی و برنامه هایی است که در فواصل زمانی خواص به ریتم میدهید گزینه بعد که حروفهای انگلیسی با اعداد است مربوط به پرکاشن ها و وقتی شما در تراک آکورد هستید مربوط به نت های نواخته شده است و گزینه بعد که اعداد است که از 0 تا127 هستند میزان ولوم و کومپوزیشن هایی است که شما برای ریتم تایین کرده اید و دو گزینه آخر رو تا حالا به کار نیافتاده و نمیخوام الکی از خودم چیزی بگم
ر
هادی هیجانی زادگان
متخصص korg
متخصص korg
کیبرد فعلی: .
کارت صوتی: ....................
میکروفون: RODE NT1-A
نرم افزار: ریزون
موبایل: نوکیا زپرتی

پست خوانده نشده

خوب بهرنگ جان این که چطوری پیچ بند رو ریتم نگه داری یه راه عملی تر هم داره و اونم اینه که شما تراک مورد نظر رو رکورد بزنید و قبل از زدن دکمه استارت پیچ بند رو بالا یا پایین بگیرید سپس ریتم رو استارت کنید و در حین پخش ریتم در حالی که پیچ بند بالا است شما با استفاده از کلیدهای 1 تا 8 که مربوط به یک تراک است تراک مورد نظر رو از حالت rec به حالت غیر فعال در بیارید
آواتار کاربر
Mr.Energy
با تعداد پست های زیاد
با تعداد پست های زیاد
اولین ساز: Casio Sa21
کیبرد فعلی: Psr S970
کارت صوتی: تو فکرش هستم
میکروفون: WEM hc2000
نرم افزار: Adobe Audition-Sonar
موبایل: Note 3
زمينه تخصص: نوازندگي كيبرد
محل اقامت: در کنار S970 !!!

پست خوانده نشده

یه سوال خیلی مهم در مورد تایروس!!!!!
وقتی که دکمه channel رو میزنم ترکهای ریتم مشخص میشن
رو هر تراکی که دسته بالا رو میزنی مشخص میشه که با چه صدا یا درام کیت یا هر چیز دیگه ای ساخته شده
ولی بعضی از ریتمایی که فابریک کیبورد نیستن مثل ریتمای 8و6 و ..... وقتی که دسته بالا رو میزنم صفحه خالی میاد
چجوری باید بفهمم که اون تراکی که صفحش خالیه با چه درام کیتی ساخته شده؟
به نیکی گرای و میازار کس

ره رستگــاری همینست و بس
behrang
مدیر کل
مدیر کل

پست خوانده نشده

yamaha-tyros3 نوشته شده:یه سوال خیلی مهم در مورد تایروس!!!!!
وقتی که دکمه channel رو میزنم ترکهای ریتم مشخص میشن
رو هر تراکی که دسته بالا رو میزنی مشخص میشه که با چه صدا یا درام کیت یا هر چیز دیگه ای ساخته شده
ولی بعضی از ریتمایی که فابریک کیبورد نیستن مثل ریتمای 8و6 و ..... وقتی که دسته بالا رو میزنم صفحه خالی میاد
جواب شما در این لبنک داده شده:
http://forum.erteash.com/viewtopic.php?f=67&t=2971

مرحله اول
شماره 3
3-مشاهده منبع صداي هر تراک ريتم

مرحله دوم
شماره 3
3-معرفیه Custom Voice و Custom Drumها به تراک های ریتم (اصلاح ریتم ها)

آدرس های بالا رو مطالعه کن علی جان.
behrang
مدیر کل
مدیر کل

پست خوانده نشده

yamaha-tyros3 نوشته شده:وقتی که دکمه channel رو میزنم ترکهای ریتم مشخص میشن
علی جان اگر دقت کنی فقط ریتم هایی که مربوط به پروگرام قدیمیه Behrang1هستند اینطوریند.یا اینکه کسی روی ریتم های من تغییرات داده باشه.
اینها با تایروس2 ساخته شدند و تایروس2 هم به درام کیت هاش نمیشد سمپل بدی ، در نتیجه توی صداها میدادم. توی ریتم سازی هم فقط یکی از تراک های ریتم رو میشه صدا بهش داد و اونیکی رو حتما باید درام کیت بدی. پس در واقع با تایروس2 فقط یک تراک ریتم رو میشد سمپل بدی.
ولی این چیزی که تو میبینی نتیجه اینه که من دستگاه رو گول میزدم و به اون تراکش هم صدای سمپل میدادم.
حالا هم فقط از توی ریتم سازی میتونی بری و با گوش دادن به صداها روش کار کنی.
البته توی تایروس3 دیگه لازم نیست گولش بزنی چون درام کیت هم سمپل میگیره.
hashemi
عضو علاقه مند
عضو علاقه مند
کیبرد فعلی: Fantom G/Motif XF,ES
کارت صوتی: YAMAHA SW1000XG
نرم افزار: Cakewalk

پست خوانده نشده

behroub.artam نوشته شده:بیزحمت یکم در مور ریتم سازی میگید میدونم ولی نه زیاد
من زیاد نمیدونم واقعا ممنون میشم اگه بگید
سلام بر شما دوست عزیز،
همانطور که جناب بهرنگ نیز فرمودند، توضیح پیرامون این مطلب، نیاز به صرف وقت و حوصله زیاد دارد، ولی آنچه را که به نظر حقیر میتوان خلاصه وار عرض کرد، را تقدیم حضورتان میکنم. توجه بفرمائید که عرایض من بصورت عمومی است، اگر چه در هر بحثی میتوان موارد استثنا هم پیدا کرد. [highlight=#ffff00]درج این مطلب ممکن است کمی از پیوستگی مطالب این سرفصل بکاهد و در نهایت منجر به انتقال آن به محلی دیگر شود. پیشاپیش از قبول زحمت آن بصورت غیابی، توسط جناب بهرنگ، تشکر (و عذر خواهی) میکنم[/highlight].

و اما ریتم سازی، قابلیتی برای تولید ریتم است که در برخی از کیبردهائی از نوع ارنجر موجود است. کیبردها به چندگونه کلی تقسیم میشوند. یک گونه از کیبردها به نحوی ساخته شده اند که به کمک آن، یک نوازنده به تنهائی قادر است کار یک گروه موسیقی شامل نوازنده درام و بیس و ملودی و ... را انجام دهد. به این گونه کیبرد ها که معمولا یک نوازنده (با خواننده یا بدون خواننده)، به تنهائی یک مجلس را اداره میکنند، ارنجر گفته میشود. نوازنده های ارنجر توسط دست راست خود ملودی اصلی را مینوازند و توسط دست چپ هماهنگ ها یا آکورد ها را کنترل میکنند. این آکورد ها شامل نت هائی است که بصورت پیوسته و تکراری ملودی را همراهی میکند و اغلب شامل صداهای درام و سازهای دیگری است که فضای مناسبی را برای تاثیر گذاری ملودی اصلی فراهم میسازد.

به فضا سازی، تنظیمات، سازها و نت هائی که توسط سیستم برای هماهنگی با ملودی اصلی تولید و ذخیره میشود، ریتم (Style) میگویند. هر ارنجری بصورت کارخانه ای تعدادی ریتم دارد. ریتم ها بایستی با سبک های مختلف موسیقی هماهنگ باشند تا آن موسیقی معنی خود را از دست ندهد. ریتم راک (Rock)، ریتم سامبا (Samba)، ریتم جاز (Jazz) و یا ریتم پاپ (Pop) و ... حتی ایرانی (در برخی ارنجرها) از جمله ریتم هائی هستند که برای همراهی با همان سبک موسیقی تولید میشوند. همانطور که عرض شد برخی از سیستم ها دارای قابلیت ریتم سازی هستند. در این ارنجر ها، نوازنده میتواند ریتم دلخواه خود را ایجاد کند. برای مثال این شخص میتواند یک ریتم ایرانی بسازد. حتی میتواند ریتمی را که فرد دیگری در کیبرد یا کامپیوتر خود ساخته است را توسط فلاپی، مموری و یا سی دی به کیبرد دیگری انتقال دهد. البته بسته به این که صداهای مورد نیاز در آن ریتم (مثلا صدای تنبک) در آن دستگاه موجود است یا نه، میتواند نتیجه ایجاد شده، متفاوت باشد.

فرض کنید شما میخواهید سرود "ای ایران ای مرز پر گهر" را بنوازید. برای این کار بایستی ریتم آنرا داشته باشید. اگر بخواهید با یک ریتم هارد راک (Hard Rock)، این آهنگ را بنوازید، شاید احساس خوبی به شنونده منتقل نشود. چه میکنید؟ برای اینکار بایستی ریتم و فضای آهنگ را منطبق بر آهنگ اصلی آن، بسازید و سپس آنرا با ملودی اصلی اجرا کنید.

در واقع هر ریتم شامل نت ها، صدای سازها و تنظیماتی است که به نوازنده کمک میکند تا پس زمینه (Background) و فضای مناسب آهنگ دلخواه خود را ایجاد کند. به عبارتی دیگر، در آهنگ "ای ایران"، بجز صدای خواننده، چندین و یا حتی ده ها صدای ساز مختلف شنیده میشود. تمامی این صدا ها و نت ها، بگونه ای تابع ملودی اصلی ای میباشند که توسط خواننده اجرا میشود. حال این صدا ها و نت ها بصورت ریتم در کیبرد ذخیره شده (ریتم ساخته میشود) و نت هائی که خواننده میخواند، توسط ساز دست راست نوازنده اجرا شده و تابع های مربوط به ریتم (آکوردها)، توسط دست چپ نوازنده کنترل میشوند.

حال در ریتم سازی، قواعد و قوانینی که سازنده کیبرد مربوطه، در سیستم خود لحاظ کرده است، بایستی توسط نوازنده رعایت شود. این که چه سازهائی و چگونه انتخاب شوند، آکورد ها به چه گونه تنظیم شوند. تراک ها یا خطوط حامل و سرعت و گام و ..... همه و همه نکات و فنونی است که بسته به مدل و توانائی ساز و یا خواست شرکت سازنده متفاوت میباشد. [highlight=#000000]آنچه در این تالار گفتمان میبینید، بحث و تبادل نظر بین دوستان، پیرامون این قواعد است [/highlight].

در ارائه این مطلب، سعی شد تا بصورت خیلی خلاصه، فرآیند مذکور، خدمت شما توضیح داده شود، مطمئنا کمی و کاستی بسیاری در این مطلب دیده میشود که در صورت لزوم، دوستان میتوانند آنرا تکمیل بفرمایند.
آواتار کاربر
reza523573
عضو علاقه مند
عضو علاقه مند
اولین ساز: PSR A3
کیبرد فعلی: PSR A1000
کارت صوتی: Genious
نرم افزار: FL Studio
موبایل: 1100
زمينه تخصص: ريتم سازي باكيبرد
محل اقامت: شیراز

پست خوانده نشده

سلام بر اساتيد محترم
دوستان كسي ميدونه توي 730 چطوري ميشه تعداد ميزان هاي ريتم رو تنظيم كرد. توي دفنرچه راهنما نوشته كه يه ريتم پيدا كنيد كه ميزان هاش به تعداد مطلوب باشه بعد روي اون ريتم هاتون رو بسازيد ولي من هر چي نگاه مي كنم تمام ريتم ها يا 3 ميزان دارن يا 4 ميزان.
مرسي
سعدیا حب وطن گرچه حدیثی است شریف
نتوان مرد به سختی که من اینجا زادم
behrang
مدیر کل
مدیر کل

پست خوانده نشده

reza523573 نوشته شده:سلام بر اساتيد محترم
دوستان كسي ميدونه توي 730 چطوري ميشه تعداد ميزان هاي ريتم رو تنظيم كرد. توي دفنرچه راهنما نوشته كه يه ريتم پيدا كنيد كه ميزان هاش به تعداد مطلوب باشه بعد روي اون ريتم هاتون رو بسازيد ولي من هر چي نگاه مي كنم تمام ريتم ها يا 3 ميزان دارن يا 4 ميزان.

مرسي
رضاجان اگه منظورت 3/4 و 6/8 و 4/4 و این هاست که بهترین حالت یا 4/4 است ویا 2/4
ولی اگه منظورت تعداد BAR و ماسوره است که 4 خوبه! البته حتما توش 2 هم پیدا میکنی.اگه پیدا نکردی توی ریتم هایی که دوستان توی سایت گذاشتن میتونی پیدا کنی.
موضوع جدید ارسال پست

بازگشت به “ارنجر”

• اطلاعات